Zastosowania dla galwanizowania tworzyw sztucznych (Plating on Plastic PoP) oraz procesy miedziowania, niklowania, chromowania

Charakterystyczną cechą procesów miedziowania, niklowania, chromowania są różnorodne strumienie ścieków i wysokie potencjalne możliwości celowego pozyskiwania surowców wtórnych. Wymagają one oczyszczania strumieni częściowych powstających ścieków.

Stosownie do wymagań procesowych do całkowitej koncepcji można wprowadzić działania do wytwarzania dejonatu (całkowicie zdemineralizowanej wody).

Celem opracowania dostosowanej dla danego celu koncepcji koniecznym jest pobranie Państwa danych wyjściowych.

LISTA KONTROLNA POBIERANIA DANYCH WYJŚCIOWYCH

Oczyszczanie ścieków w procesach PoP, Cu, Ni, Cr

Ścieki z klasycznych procesów galwanizacji Cu, Ni, Cr tworzyw sztucznych zawierają Cu, Ni, Cr oraz związki kompleksowe. Odbywa się to za pomocą wielostopniowego procesu na strumieniach częściowych.

Popłuczyny zawierające chrom VI redukowane są klasycznie w zbiornikach wsadowych a następnie doprowadzane do wytrącania. Oczyszczanie chromu III odbywa się w ścisłej współpracy z odpowiednimi producentami.

Ścieki zawierające miedź i nikiel mogą być oczyszczane osobno lub razem w zbiornikach wsadowych. Związki kompleksowe np. z niklu chemicznego są usuwane w trakcie specjalnego procesu.

Alternatywnie oczyszczanie popłuczyn z niklu chemicznego może być realizowane przy użyciu specjalnych systemów wymiany jonowej.

PFT/PFOS/ PFA można niezawodnie usuwać z wód płuczących o zawartości Cr-VI za pomocą specjalnej instalacji wymiany jonowej.

Po przeprowadzeniu procesu głównego następuje usuwanie strąconego osadu.  W zależności od zawartości osadu oferujemy prasy filtracyjne o różnej wielkości i wykonaniu do filtracji osadów.

Na zakończenie procesu następuje oczyszczanie końcowe filtratu czystego na prasie z filtracyjnej komorowej. W ramach tego procesu oczyszczone ścieki filtrowane są za pomocą różnych technologii.

Celem eliminacji resztek metali ciężkich stosuje się systemy selektywnej wymiany jonowej (wymiennik końcowy), aby pewnie uzyskać wartości graniczne zgodnie z ramowymi przepisami dotyczącymi ścieków i przepisami administracyjnymi (AbwV - Załącznik 40) dla metali ciężkich.

Chemikalia niezbędne do oczyszczania ścieków doprowadzane są do poszczególnych agregatów poprzez stację chemikaliów.

Osadzanie się miedzi, niklu i chromu na powierzchni metali lub tworzyw sztucznych podlega stałym zmianom. Wymaga to ciągle nowych opracowań z zakresu technologii oczyszczania ścieków i recyklingu. W zakresie tych prac firmie bi.bra Abwassertechnik GmbH towarzyszą przedsiębiorstwa i zrzeszenia branżowe.

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące technologii:

Instalacje do oczyszczania wsadowego
Instalacje do odzysku niklu (chemiczne)
Oczyszczanie specjalne PFT/ PFOA
Urządzenie do oczyszczania osadu
Filtracja końcowa i oczyszczanie końcowe
Stacje chemikaliów
Sterowanie instalacją

Uzdatnianie wody dla procesów PoP, Cu, Ni, Cr

Do zasilania prawie wszystkich kąpieli czynnych i płukania w procesie galwanizacji tworzyw sztucznych wymagana jest woda o najwyższej czystości.   Realizowane jest to, w zależności od jakości wody wejściowej za pomocą instalacji do osmozy odwróconej lub za pomocą systemu wymiany jonowej.

Uzupełniająco do wytwarzania wody o przewodności poniżej 1,5 µS/cm stosowane są wymienniki ze złożem mieszanym. Aby zapobiec nadmiernemu tworzeniu się zarodków w dejonacie używa się systemów dezynfekcji promieniowaniem UV.

Celem minimalizacji ilości popłuczyn można stosować systemy wymiany jonowej do przepływów cyrkulacyjnych w wybranych procesach. W przypadku płukania na gorąco prowadzi to do oszczędności energii cieplnej.

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące technologii:

Filtracja wstępna
Urządzenia zmiękczające
Instalacje wymiany jonowej dla potrzeb pełnej demineralizacji
Instalacje osmozy odwróconej
Instalacje wymiany jonowej ze złożem mieszanym
Filtracja UV
Instalacje cyrkulacyjne

Odzyskiwanie surowców wtórnych dla procesów PoP, Cu, Ni, Cr

Odzyskiwanie surowców wtórnych prowadzi do obniżenia kosztów utylizacji i umożliwia ponowne zastosowanie wzgl. odsprzedaż surowców wtórnych.

Przy czym zasadniczym warunkiem jest w tym przypadku podzielenie ścieków na strumienie cząstkowe, które oczyszczane są oddzielnie.

Procesy te mogą być również dodatkowo zintegrowane z istniejącymi instalacjami użytkownika.

Instalacje cyrkulacyjne
Instalacje do odzysku niklu (chemiczne)
Instalacja do odzysku niklu (galwaniczna)
Odzyskiwanie metali szlachetnych